Cudzie jazyky alebo chyba v dnešnom školstve.

Autor: Beňadik Vicén | 10.10.2012 o 18:26 | (upravené 10.10.2012 o 19:01) Karma článku: 4,94 | Prečítané:  249x

Ako začať? Pravdupovediac, sám netuším. Každý deň, čoraz viac, ako sa zahlbujem do témy ''jazyky'', si všímam ľudí, študentov, ako pristupujú k danej téme.

 

Neviem koho viniť - či práve ich alebo učiteľov? Myslím, že problém je niekde inde. Je v školskom systéme. Neviem kto, prečo, kedy spravil z jazyka predmet. Povinný predmet, ktorý vlastne vyučuje popravde veľmi tvrdým štýlom gramatiku. Viem, väčšina z vás si povie, že gramatika proste patrí ku škole.

Ale je to iné, ako keď študujete materinský jazyk a ''cudzí''.

Samozrejme, treba aj rozdeliť študentov na tých, ktorí majú perspektívu v učení jazyka a tých, ktorí to proste berú tak ako to berú a to nemusím rozoberať.

Už to, že je jazyk povinný, je podľa mňa chyba. Človek si musí nájsť k tomu cestu sám a keď niekto nemá záujem, nieje čo riešiť. V prvom rade treba pochopiť, že každý cudzí jazyk navyše je plus avšak angličtina je dnes najfrekventovanejší jazyk a dorozumiete sa ňou všade.

Chyba v školskom systéme spočíva hlavne v tom, že žiaci často využívajú metódu ''bifľovanie'', drilovanie slovíčok naspamäť, .. ale kde je konverzácia? Mladý človek, začínajúci s angličtinou, by nemal dve minúty rozmýšľať, ako povie 4-člennú vetu.. to je podľa mňa smiešne.

Väčšina študentov nedokáže ovládať angličtinu tak dobre, že sa s ňou bezproblémovo dorozumie v zahraničí.

Je to celé opačne. Aj malé dieťa najskôr počúva, ako rozprávajú jeho rodičia, potom po nich opakuje slovíčka.. a kým príde do školy a začína sa učiť gramatiku, daný jazyk už ovláda. Všetci sme schopní sa jazyk naučiť no nie takýmto spôsobom, aký je u nás zavedený.

Jazyk sa nedá naučiť nad knihou. Budete ma možno kritizovať ale naozaj to riešim, pretože nechápem, prečo to nikto nerieši?

Je len malé percento anglicky hovoriacej populácie, ktoré ovláda gramatiku naozaj 100% správne.
Niektorí, ktorí si zvolia cudzí jazyk aj na vysokej škole, ako hlavné zameranie, sú vydesení, keď aj po diplome z angličtiny idú do cudzej krajiny ''skúsiť šťastie'' a zistia, že nerozumejú ani slovo. Alebo ten horší prípad - nedokážu ho ani zrozumiteľne povedať.

Neukazujem na zlý postoj žiakov, učiteľov, ale na zlý postoj systému. Keď to bude takto ďalej pokračovať, budeme úplne negramotní v oblasti komunikácie - jazykov.

Preto, keď máš možnosť a čas, študuj jazyk aj vo voľnom čase, pretože to čo ťa naučia za 10 rokov od základnej školy, po maturitu, sa nevyrovná ani polroku strávenému za hranicami alebo kvalitnému štúdiu doma.

Skúste sa teraz opýtať, prečo to tak je? :)Članok je môj postoj k danej téme. Nepísal som ho za cieľom niekoho uraziť ale možno otvoriť prižmúrené oči.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?